Odpowiednio dobrane wycieraczki samochodowe i ich właściwe użytkowanie, pozwolą uzyskać dobre efekty ich pracy i cieszyć się nimi jak najdłużej. Dlatego należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii z tym związanych, które omówimy w artykule.
Funkcja wycieraczek samochodowych jest bardzo prosta. Mają skutecznie odprowadzić wodę z szyb naszego auta, zapewniając dobrą widoczność drogi, podczas gorszych warunków atmosferycznych. Wpływ na to będzie miał ich odpowiedni rodzaj i sposób ich użytkowania.
Jaki rodzaj wycieraczek samochodowych wybrać?
W zależności od typu auta i preferencji kierowcy, wyboru wycieraczek samochodowych, możemy dokonać spośród trzech rodzajów: klasycznych, płaskich i hybrydowych.
Jeśli chodzi o półką cenową, to najtańsze będą klasyczne, których konstrukcja obejmuje metalowe ramię i pióro. Występują one w starszych modelach aut, ale coraz częściej są wypierane przez płaskie, które w przeciwieństwie do klasycznych, posiadają jednolitą, opływową budowę i dobrą styczność z szybą, zapewniające doskonałe efekty podczas swojej pracy. Są nieco droższe, ale taka inwestycja jest bardzo opłacalna, jeżeli zależy nam na jakości produktu i jego efektywności.
Wycieraczki hybrydowe, łączą w sobie cechy klasycznych i płaskich. Doskonale sprawdzają się w każdych warunkach i terenie oraz przy większych prędkościach dzięki swojej aerodynamiczności.
Typ wycieraczek samochodowych, dopasowujemy do profilu swojego auta, uwzględniając przy tym jego rocznik i model. Pamiętajmy, że ważna tu będzie długość piór i typ mocowania. Coraz częściej spotykamy się z adapterami, które umożliwiają dopasowanie wycieraczki do danego modelu. Kupujmy wycieraczki samochodowe od sprawdzonych producentów, którzy gwarantują wysoką jakość swoich produktów.
Jak zadbać o wycieraczki samochodowe?
Chcąc zachować jak najdłużej dobry stan wycieraczek samochodowych, musimy o nie odpowiednio zadbać. W związku z tym, należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących ich użytkowania.
Pierwszą z nich, będzie regularna kontrola ich stanu. W momencie, gdy zauważymy, że głośniej pracują, dobrze nie odprowadzają wody, czy pozostawiają nietypowe smugi, mamy widoczne sygnały do ich wymiany.
W okresie zimowym, nie używajmy ich do odśnieżania szyb. Najpierw odchylmy wycieraczki, usuńmy śnieg i zlodowacenie, a dopiero później możemy je uruchomić po użyciu dobrego płynu do spryskiwaczy. Nie stosujmy wycieraczek na suchej szybie.