Łożyska kół należą do tych części samochodowych, które podlegają naturalnemu procesowi eksploatacji i w pewnym momencie wymagają wymiany. Po czym jednak poznać, że moment ten nastąpił? Jakie objawy dają zużyte łożyska kół i co może wpłynąć na przyśpieszenie tego procesu?
Bezobsługowe łożyska kół
Od czasu, gdy konstruktorzy zrezygnowali ze starych modeli łożysk kół i przeszli całkowicie na bezobsługowe łożyska kół, właścicielom samochodów ubył obowiązek regularnego przeglądania tychże łożysk i uzupełniania w nich ilości smaru. Wprawdzie w tym celu niezbędne było rozebranie piasty koła, jednak przy okazji można było wyregulować wszelkie luzy na łożysku. Obecnie stosowane bezobsługowe łożyska kół są szczelnie zamknięte w swoich obudowach wraz z własnym smarem, który ma wystarczyć do końca ich eksploatacji. Nie ma tu już ani potrzeby, ani możliwości uzupełniania smaru i kasowania luzów. Możemy spokojnie jeździć, nie przejmując się łożyskami kół, aż do momentu, w którym pojawią się pierwsze objawy ich zużycia. A jakie to objawy?
Objawy zużycia łożysk kół
Wśród najczęstszych objawów zużycia łożysk kół należy wymienić przede wszystkim dwa: głośną pracę tychże łożysk (hałasy dobiegające z okolicy kół) oraz ich wyraźne luzy. Problem jednak w tym, że nie zawsze objawy te są wynikiem nadmiernej eksploatacji. W niektórych przypadkach głośna praca łożysk kół bywa wynikiem ich sporego przeciążenia lub też – co, niestety, zdarza się coraz częściej – zastosowania łożysk kół niskiej jakości. Oprócz tego hałasy wywoływane przez łożyska mogą być również spowodowane ich niewłaściwym montażem i wynikającymi z tego uszkodzeniami.
Stosowanie łożysk bezobsługowych może prowokować do nieprzykładania większej dbałości o ich stan. Okazuje się jednak, że możemy mieć istotny wpływ na ich trwałość. W jaki sposób?
Co szkodzi łożyskom kół?
Szereg zachowań z różną intensywnością spotykanych u kierowców ma istotny wpływ na trwałość łożysk kół. Jednym z nich jest częsta jazda poślizgiem. Taki sposób jazdy jest często spotykany wśród młodych kierowców, kierowców jeżdżących wyczynowo lub pasjonatów jazdy wyczynowej, a także podczas zajęć z techniki jazdy. Jazda poślizgiem sprawia, że łożyska pracują w bardzo niekorzystnych dla siebie warunkach przy silnych przeciążeniach. Duża siła boczna oddziałująca na nie w takich warunkach może prowadzić do szybkiego powstawania luzów, podobnie jak w przypadku nawet jedynie lekkich uderzeń boków kół o krawężnik. Należy przy tym pamiętać, że choć takie właśnie lekkie uderzenia boczne kół o krawężnik, a nawet częsta jazda po dużych nierównościach gruntu, mogą wprawdzie pozostać bez żadnych konsekwencji wobec samych kół czy układu zawieszenia, jednak zawsze odbije się to na łożyskach.